Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa

ORTOPEDA.com.pl

Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa

Jedną z częściej występujących chorób z jakimi spotyka się ortopeda jest choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią 5% społeczeństwa, czyli około 2 milionów osób. Są to głównie ludzie starsi, powyżej 60 roku życia, w większości kobiety. Choroba rozwija się najczęściej w stawach biodrowych, kolanowych oraz w kręgosłupie.

Dotyczy głównie chrząstek stawowych, które stają się coraz cieńsze z powodu nadmiernej utraty wody. W konsekwencji staw pozbawiony zostaje „amortyzatora”, jego części ulegają uszkodzeniu, którego skutkiem jest ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie i ograniczenie ruchliwości. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie niefarmakologiczne, które polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz ćwiczeniach fizycznych zwiększających zakres ruchu danego stawu i wzmacniających otaczające go mięśnie.

W bólu stosuje się działanie temperaturą: krioterapię lub rozgrzewanie. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także zawierających glukozaminę, która odbudowuje chrząstkę stawową.

W zaawansowanym stadium choroby przeprowadza się leczenie chirurgiczne polegające na wszczepieniu protezy stawu lub stałym usztywnieniu go.

ORTOPEDA

Ortopedia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nabytych oraz wrodzonych nieprawidłowości w działaniu i budowie narządu ruchu człowieka. Specjalizacja ta ma na uwadze choroby i urazy: kości (z wyłączeniem kości czaszki), układu więzadłowo-stawowego oraz wynikające z nich uszkodzenia mięśni, nerwów i naczyń.

Partnerzy

centrum medyczne Warszawa

Ortopeda Warszawa
Reumatolog
Onkolog